Kazalo
I. SPLOŠNE DOLOČBE
II. POGODBA O ZAPOSLITVI
III. PRAVICE, OBVEZNOSTI IN ODGOVORNOSTI IZ DELOVNEGA RAZMERJA
IV. VARSTVO NEKATERIH KATEGORIJ DELAVCEV
V. UVELJAVLJANJE IN VARSTVO PRAVIC, OBVEZNOSTI IN ODGOVORNOSTI IZ DELOVNEGA RAZMERJA
VI. DELOVANJE IN VARSTVO SINDIKALNIH ZAUPNIKOV
VII. POSEBNE DOLOČBE
VIII. INŠPEKCIJSKO NADZORSTVO
IX. KAZENSKE DOLOČBE
X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
97. člen
(pravice in obveznosti strank v času odpovednega roka)
(1) Če odpove pogodbo o zaposlitvi delodajalec, ima delavec v času odpovednega roka pravico do odsotnosti z dela zaradi iskanja nove zaposlitve s pravico do nadomestila plače v trajanju najmanj dve uri na teden.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek mora delodajalec v primeru odpovedi iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti, ki delavcu ne ponudi sklenitve nove pogodbe o zaposlitvi v skladu s prvim odstavkom 91. člena tega zakona in o odpovedi pogodbe obvesti zavod za zaposlovanje, omogočiti delavcu odsotnost z dela najmanj en dan na teden za vključevanje v ukrepe na področju trga dela v skladu s predpisi o urejanju trga dela.
(3) Delodajalec je dolžan izplačati nadomestilo plače za čas odsotnosti z dela v skladu s prejšnjim odstavkom v višini 70 odstotkov osnove iz sedmega odstavka 137. člena tega zakona.
Komentar
Besedilo tega člena je v primerjavi z besedilom 95. člena ZDR bistveno spremenjeno.
Pravica do odsotnosti z dela v času odpovednega roka zaradi iskanja nove zaposlitve ni novost v naši delovnopravni zakonodaji. S takšno ureditvijo se tudi sledi Priporočilu Mednarodne organizacije dela številka 166 o pre...
Za polni dostop do vsebine se je potrebno naročiti!
Sodna praksa
ZDR ne določa, da bi imela delavec in delodajalec v času odpovednega roka drugačne medsebojne pravice in dolžnosti, kot sta jih imela pred podajo odpovedi. Zato delodajalec delavcu lahko tudi po podani redni odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga v času odpovednega roka poda izredno odpoved, če so za to izpolnje...
Za polni dostop do vsebine se je potrebno naročiti!
Prekrškovne sankcije
Delodajalec – pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik oziroma posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost se kaznuje z, globo od 3.000 do 20.000 EUR, če izvede postopek odpovedi pogodbe o zaposlitvi večjega števila delavcev iz poslovnih razlogov v nasprotju z določbami 98., 99., 100., 101., 102. in 103. člena.
Za polni dostop do vsebine se je potrebno naročiti!